DİZEL ARAÇLARDA ENJEKTÖR ARIZASI

DİZEL ARAÇLARDA ENJEKTÖRLER NEDEN BOZULUR?

ENJEKTÖR NEDİR?

Dizel araçlarda mazotu pistonlara püskürten en önemli ve hassas parçalardan biridir. Araçlarda bulunan enjeksiyon sistemi, değişen şartlara göre hava ile yakıtın karışımını sürekli olarak ayarlayarak motorun verimli şekilde çalışmasını sağlar. Enjektörler, yakıtı çok ince şekilde püskürtürler, yakıt kanalları ise çok dardır. Sürücülerin kullandığı ucuz ve kalitesiz yakıtlar yüzünden bu kanallar tıkanır ve sonucunda enjektörler arıza yapar. Enjektörler pahalı parçalar olduğundan arızalandığında önce tamir yoluna gidilir eğer tamir edilemezse değişimi gerekir.

ENJEKTÖRLERİN ARIZALI OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Aracınızda siyah duman atma varsa enjektörleriniz bozulmuş demektir. En belirgin özelliği budur. Bunun dışında yakıt tüketiminiz artmışsa, motor çekişi düşmüşse, aracınız tekliyorsa, rölantideyken aniden stop ediyorsa ve sabahları geç çalışıyorsa enjektörlerinizin arızalı olduğundan şüphelenebilirsiniz.

ENJEKTÖR ARIZLARINI ÖNLEMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Enjektör arızalarını önlemek için; kaliteli yakıt kullanmak, yakıt filtresini düzenli olarak değiştirmek ve aracın periyodik bakımlarını aksatmamak gerekir.

Bir de depodaki mazotu sonuna kadar kullanmamalıyız. Yakıt bitmeden depomuzu doldurmalıyızı ki deponun tabanına çöken pislik enjektörlere gitmesin. Bunlara dikkat ettiğimizde enjektörlerinizle ilgili kolay kolay problem yaşamayız.

DİZEL ARAÇLARDA ENJEKTÖR ARIZASI