Kışlık Bakım.

1.) Cam Silecekleri : Aracınızın mutlaka sileceklerinin ön ve arka olmak üzere kontrol ettirmenizde, sertleşmiş silecek lastiklerinin veya komplesini değiştirmenizde yarar var.

2.) Silecek Su Deposu : Silecek su deposunun içine donmaya karşı özel sıvıların koyulması hayati önem taşımakta. Bu tür sıvıların konulmaması durumunda suyun donmaya karşı direnç gösteremeyeceği için silecek su deposu genleşmeden dolayı patlayacak hatta silecek su motoru bile bozulacaktır.

3.) Antifriz : Antifiriz dayanıklığını eksi kaç dereceye kadar olduğunu öğrenin. Antifirizle ilgili şu hatırlatmayı yapmak isteriz : Antifiriz sadece soğuk havalarda kullanılması gereken bir sıvı değildir. Nedeni ise antifriz aracınızın donmasını önlemekle birlikte motor bloğu içinde krozyonlar, paslanmalar ve çürümelerinde önüne geçmektedir. Sağlıklı bir araç soğutma sisteminde yarı yarıya yani %50 su %50 antfriz olması gerekir.

4.) Akü : Aracınızın akü’sünü herhangi bir oto elektrikçisine veya servise götürerek durumunu gücünü ölçtürmenizde fayda var. Aracınızın akü’sü normal iklim şartlarında sağlamken, soğuk hava şartlarında arıza çıkarabilmektedir.

5.) Kalorifer Radyatörü : Kalorifer radyötöründe tıkanlık veya delik olması durumunda, aracınızın motoru ısınsa bile kaloriferi açtığınızda aracınızın içerisi ısınmayacaktır.

6.) Motor Kayışları : Motor kayışları her aracın periyodik bakım cetveline göre zaten değişmektedir. Fakat zamanında değiştrilmeyen triger kayışı veya diğer kayışlar  özellikle soğuk havalarda daha çabuk kopmaktadır.

7.) Cam Rezistansları : Yeni nesil araçların hemen hemen tüm camlarında hatta yan dikiz aynalarında bile olan cam rezistansı, kışın işinize oldukça yarayacaktır. Fakat eski model araçlarda sadece arka camlarda bulunan bu rezistansların ( Cam buğu giderici ) açma kapama düğmelerine basarak çalıştığından emin olun

8.) Klima : Araç klima’sını bir çoğumuz sıcak yaz günlerinde ferahlamak için  kullanırken, aslında soğuk kış günlerindede bizi ısıtmak ve camlarımız buğularını hızlı bir şekilde yok etmek için kullanıldığınıda bilmenizi isteriz. Aracınızın klima gazının uygun miktarlada dolu olduğundan emin olmalısınız.

9.) Ön ve Arka Cam Fıskiyeleri : Özellikle yağmurlu havalarda ve çamurlu yollarda hayati öneme sahip olan cam fiskiyelerinin tam anlamıyla açık ve doğru yerlere suyu gönderdiğinden emin olun.

10.) Ön Arka Sis Farları : Kışın hava şartları her bölgeye göre değişkenlik gösterdiği için, özellikle sisin bol olduğu bölgelerde ön ve arka sis lambalarının çalışıyor olması hayati önem taşımaktadır.

11.) El Freni : Karlı buzlu havalarda mümkünse el frenini çekmeyin. Buzlu havalarda fren balataları fren kampanalarına veya disklere yapışarak donabilmesi söz konusu olabilir.

12.) Marş Motor Bakımı : Özellikle dizel motorlu araçlarda kış aylarında marş motoru arızası benzinli araçlara göre daha fazla yaşanmaktadır. Dizel araç sahiplerinin marş motoru bakımına daha fazla özen göstermesi gerekmektedir.