Silindir Kapağı Nasıl Sökülür?

Silindir Kapağı Nedir?

Silindir kapağı motorun en önemli parçalarından biridir. Silindir kapağı motorda yanmanın gerçekleştiği silindirlerin üzerini kapatan parçadır. Motorda, silindir kapağının bulunduğu bölgede yanma sırasında basınç ve aşırı sıcaklık oluştuğundan dolayı silindir kapakları genellikle bu basınç ve ısıya dayanabilecek dökme demirden ya da alüminyum alaşımdan üretilmektedir.

Silindir Kapak Contası Nedir?

Silindir kapak contası motor üst kapağı ile motor bloğu arasında bulunan hayati öneme sahip bir parçadır. Silindir kapağına takılan silindir kapak contası; yanma odası içerisindeki yanmış olan motor yağı, soğutma suyu ve gaz gibi maddelerin dışarı sızmasını önler. Yüksek ısıya ve şiddetli basınca dayanıklı olması gereken silindir kapak contaları karbon içerikli çelik sacdan veya kauçuk türü yanmaz plastikten yapılır.

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

1. Motorda antifriz yerine musluk suyu kullanırsanız bu su motor bloğunda asidik bir yapı oluşturur ve silindir kapak contasını zamanla aşındırır. Silindir kapak contasının ömrünü uzatmak için aracımızda yaz kış antifriz kullanmak en doğrusudur.

2. Silindir kapağında su kanalları bulunur. Su sürekli dolaşım halindedir. Motorun harareti silindir kapağından ölçülür. Soğutma suyu yetersiz kalırsa motor hararet yapar. Aracın harareti düşmezse silindir kapak contası yanabilir. Bu durumda su kanallarındaki su ve yağ birbirine karışabilir. Yağa su karışınca, yağın özelliği bozulacağından motor önemli ölçüde zarar görür.

3. Motorun alt ya da üst bloğundaki çatlaklar da silindir kapak contanızın yanmasına neden olur.

4. Motor bloğunda ya da yanma odasında zamanla oluşan kurum ve tortular da contanın yanmasına sebep olabilir.

5. Motor sıcak iken su deposunun kapağını açmak da silindir kapak contanızın yanmasına neden olabilir.

Silindir Kapak Contası Yandığında Ne Olur?

1. Su kanallarındaki motor suyu motor yağına karışır

2. Araçta su kaçağı olmadığı halde motor su eksiltir

3. Araç ilk çalışırken zor çalışmaya başlar.

4. Aracın çekişi düşer.

5. Su deposunun kapağını açıp gaza bastığınızda hava kabarcıkları gelebilir ve su taşacak gibi olur.

6. Hararete neden olur.

Silindir Kapağı Nasıl Sökülür?