Kaporta & Boya

araç doktoru oto kaporta boya

KAPORTA

Nasıl Çalışıyoruz?

Araç Doktorunda kaporta hizmeti aracın orijinalliğini bozmadan, daha az parça değiştirerek kaliteli ve hızlı şekilde yapılır.

Aracınız servisimize geldiğinde ilk olarak hasarın oluşum şekli ve aracın hasara maruz kalan bölgeleri incelenir ve parça ve işçilik tespiti yapılır.

Hasarlı parça yenisi ile değiştirilecekse montajın yapılacağı alan düzeltilerek, yeni parça yerine alıştırılır. Parça onarılacaksa en doğru onarım tekniği seçilerek işlem tamamlanır. Araç üzerinde yapılan kesme, kaynak, delme vb. işlemler aracın gelecek yıllardaki performansını ve görünümünü bozmayacak şekilde yapılır.

Kaporta işlemi sırasında veya sonrasında araç üzerinde diğer birimlerin de çalışması gerekiyorsa (Mekanik, elektrik, cam, döşeme vb.) hangi aşamada, aracın hangi bölgesinin tamir edileceği planlanır. Doğru zamanda doğru sıralama ile onarım yapılır.

Servisimizde her geçen gün gelişen ve son derece güvenilir olan tamir tekniklerini kullanılır ve gereksiz parça değişimi yapılmaz.

BOYA

Nasıl Boyuyoruz?

Araçların boyanması işlemi, ileri derecede el becerisi, kimya ve optik bilgisi gerektirir.

Boyama işlemine başlamadan önce aracı pas ve çürüklerinden arındırılır. Pas ve çürükleri zımpara, plastik disk vb. ürünlerle temizlenir.

Aracın genel durumuna göre, doğru malzeme seçimi yapılarak; dolgu macunu, astarı ve son kat astarı uygulanır; her işlemin arasında, kimyasal reaksiyonun tamamlanması için uygun sürelerin geçmesi beklenir.

Aracın boya kod numarasını boya mix sistemine girerek servisimizde bulunan boya laboratuvarında, aracınızın rengi oluşturulur.

Gereken noktalara doğru zamanda, doğru sıralamayla doğru malzemeler kullanarak boyanır.

Son kat boya, fırında yaklaşık 20°C'de atılır ve araç 40 dakika boyunca, 60°C'de fırında kurutulur.  

Eğer aracınızda kaporta onarımına ve boyaya ihtiyaç varsa servisimizi ziyaret ederek ya da aracdoktoru.com internet sitemiz üzerinden aracınızın fotoğraflarını yükleyerek ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz.

PASTA&CİLA

Boya kaportanın korunmasının en kolay yolu pasta ve ciladır.

PASTA UYGULAMASI

Pasta sıvı bir zımparalama işlemidir.

 • Araçta zaman içerisinde meydana gelen ufak çizikler ve deformasyonlar.
 • Araç yıkanırken fırçaların yarattığı tahribat,
 • Güneşin boyayı matlaştırması (Boya yanıkları)
 • Minik çakılların oluşturduğu çizikler

gibi nedenlerle aracın rengi ilk günkünden oldukça farklı bir hal alır. Bu durumda aracı tamamen boyatmak yerine pasta işlemi ile boyanın üst katmanının seyreltilip bu deformasyonların giderilmesi ve çiziklerin kapatılabilmesi mümkün olmaktadır. Ancak pasta boya yüzeyini aşındıran bir uygulama olduğundan doğru uygulanmadığı takdirde faydadan çok zarar verir. Bu nedenle pasta uygulamasının uzman ustalar tarafından yapılmasında fayda vardır.

CİLA UYGULAMASI

Cila; boyayı besleyen ve korozyona karşı koruyan bir uygulamadır. Otomobilin renginin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Boya üzerinde görünmeyecek şekilde ince ve şeffaf bir katman oluşturmak için yapılır ve genellikle 3-4 ay süre ile etkilidir. Bu katman hem minik çakıl taşı çizikleri gibi etkilerden boyayı korur, hem de boyanın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Cila işlemine başlamadan önce pasta işlemi yapıldığından yüzeyin hiçbir şey kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlendikten sonra tamamen kuru olduğuna emin olmak için bezle silinir. Yüzey temizlendikten sonra cila sürülür ve kuruması beklenir. Cila kuruduktan sonra yüzey tekrar silinir ve artık araç pırıl pırıl bir şekilde kullanıma hazır hale gelir.

SERAMİK KAPLAMA

Seramik kaplama, içerisinde bulunan silika ve silika bileşikleri sayesinde kimyasal olarak sıvı cam özelliği taşıyan, araçların dış yüzeylerinde dış etkenlere karşı koruma sağlayan koruyucu bir kaplamadır. Ortamdaki oksijenle reaksiyona girerek kürlenir ve seramik bir yüzey oluşturulur.

Seramik kaplama, eski tip, koruma performansı düşük en fazla 6 ay ömrü olan boya korumalara alternatif olarak geliştirilmiş yenilikçi, daha uzun ömürlü ve daha yüksek performanslı bir boya koruma sistemidir.

Seramik Kaplamanın Özellikleri

 • Parlak ve Canlı Bir Görünüm
 • Su İtici Özelliği
 • Kolay Temizlenebilme
 • Dış Yüzey Koruma Özelliği

Seramik Kaplamanın Faydaları

 • Seramik kaplama, uygulandığı yüzeyle “kovalent” bağlılığı oluşturarak, 9H kalem sertliğinde bir seramik kaplama oluşturur.
 • Seramik kaplamanın üstün parlaklığı "silisyum dioksit" maddesinden dolayıdır. Silisyum Dioksit her türlü camın ana maddesidir, dolayısıyla tıpkı cam gibi parlaklığı hiç bir zaman azalmaz. Bundan dolayı araç yüzeyinde kalıcı ve uzun süreli parlaklık sağlar,
 • Su lekesi, kuş pisliği, oksitlenme, reçine, asit yağmurları ve çevresel diğer etkenlere karşı %100 koruma sağlar.
 • Seramik kaplama, kürleşmenin ardından boyanızın sertliğini 2-3 kat arttırır.
 • Mükemmel derecede su iticiliğine sahiptir.
 • Aracınızı ultraviyole ışınlarından koruyarak boya katmanına zarar vermesini engeller.
 • Bütün boyalı yüzeylere, farlara, camlara, jantlara ve plastik akşamlara uygulanabilir.

 

Eğer siz de aracınız için pasta-cila ya da seramik kaplama yaptırmak isterseniz servisimizi ziyaret ederek, aracdoktoru.com internet sitemiz üzerinden aracınızın fotoğraflarını yükleyerek ya da 0850 532 54 50 nolu telefondan ulaşarak ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz.

 

Seramik Kaplama uygulaması
Kaporta Onarımı
Oto Boyası Nasıl Yapılıyor?
Macun Çekme İşlemi